SCARA - ediția a doua

SCARA - ediția a doua. Concurs de CAD și 3D Printing pentru liceeni creativi

Departamentul Ingineria fabricației organizează a doua ediție a concursului SCARA -  CAD și 3D Printing pentru elevii de liceu care posedă cunoștințe de utilizare a unui pachet software de proiectare asistată de calculator. Obiectivul concursului este stimularea creativității și promovarea tehnologiilor digitale în domeniul fabricației industriale.

Departamentul Ingineria fabricației organizează a doua ediție a concursului SCARA -  CAD și 3D Printing pentru liceeni creativi.
Elevii de liceu, indiferent de clasa în care învață, sunt invitați să proiecteze modele 3D cu tema SCARA sau PIRAMIDA în orice mediu CAD.
Lucrările elevilor, sub formă de fișiere CAD, vor fi înscrise în concurs prin intermediul formularului online disponibil aici
Perioada de înscriere a lucrărilor este 20.01.2023-20.02.2023.
Lucrările premiate vor fi fabricate prin imprimare 3D pe imprimantele disponibile în laboratorul de specialitate al departamentului.
Premierea lucrărilor se va face în cadrul zilelor Universității Transilvania din Brașov (1-5.03.2023).